Trendy w obrączkach ślubnych na 2025 rok: co warto...
Rok 2025 zbliża się wielkimi krokami, a pary planujące ślub chętnie poznają najnowsze...
Przejdź do artykułuKategorie
Pomocne
Przed podjęciem decyzji o zawarciu ślubu, warto rozważyć w jakiej formie możecie to zrobić. W Polsce pary mają możliwość zawarcia ślubu cywilnego i konkordatowego, jednak wielu zastanawia się, co tak naprawdę kryje się pod tą drugą nazwą oraz, czy nie jest to przypadkiem to samo, co wszystkim dobrze znany ślub kościelny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega ślub konkordatowy i kto go może zawrzeć?
Ślub konkordatowy a kościelny - jaka jest różnica?
Jakie dokumenty są niezbędne by móc wziąć ślub konkordatowy?
Jak zorganizować taki ślub?
Ślub konkordatowy to ślub kościelny, w wyniku którego stajecie się małżeństwem nie tylko w rozumieniu Kościoła Katolickiego, lecz także w świetle prawa polskiego. Od kiedy istnieje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego w naszym kraju? W roku 1998 Polska podpisała konkordat ze Stolicą Apostolską (stąd też nazwa tej formy ślubu) i od tego momentu ta forma zawarcia związku małżeńskiego jest u nas możliwa. Taki ślub pozwoli wam pominąć konieczność osobnego zawierania ślubu cywilnego przed ślubem wyznaniowym i umożliwi ograniczenie formalności, które normalnie wiązałyby się z organizacją dwóch osobnych ceremonii.
Według zasad ustalonych przez Kościół Katolicki i polskie prawo, konkordatowy ślub mogą zawrzeć:
Osoby pełnoletnie (w wyjątkowej sytuacji, według polskiego prawa, za zgodą sądu, wyjść za mąż może również kobieta, która ukończyła szesnasty rok życia),
Osoby niespokrewnione ze sobą w linii prostej i nie będące rodzeństwem,
Osoby niespowinowacone ze sobą (tutaj możliwe są wyjątki, wymagające jednak zgody sądu),
Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i obcokrajowiec.
Jak wspomnieliśmy wyżej - odpowiedź na pytanie czym ślub konkordatowy różni się od ślubu kościelnego jest prosta. Ślub konkordatowy to ślub zawierany w kościele, lecz mający skutki cywilno-prawne, takie jak ślub cywilny. Czy możliwe jest jednak zawarcie ślubu w kościele w "starej" formie, czyli bez skutków cywilno-prawnych przewidzianych przez prawo polskie? Jak najbardziej. Wtedy taki ślub nazywamy kanonicznym (kościelnym), ale jest on udzielany tylko z bardzo ważnych przyczyn.
Przed zawarciem ślubu konkordatowego musicie zadbać o odpowiednie dokumenty. Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu konkordatowego to:
Akty urodzenia,
Ważne dowody osobiste,
Metryki chrztu z informacją o przyjętym bierzmowaniu,
"Licencje”, czyli zgody proboszczów na ślub, jeżeli zamierzacie go wziąć w innej parafii, niż wasze parafie,
Zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i kursu w poradni życia rodzinnego,
Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa,
Jeżeli zawierasz małżeństwo z obcokrajowcem, potrzebny okaże się dokument potwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa przez twojego przyszłego małżonka w kraju jego pochodzenia (taki dokument musi zostać urzędowo przetłumaczony).
Wiedząc już na czym polega ślub konkordatowy oraz jakich dokumentów potrzebujesz do zawarcia takiego ślubu, czas omówić organizację tej uroczystości krok po kroku. W pierwszej kolejności powinniście udać się do kancelarii parafialnej w parafii, gdzie zamierzacie wziąć ślub. W kancelarii parafialnej powinniście pojawić się około 12 do 3 miesięcy przed planowaną ceremonią. Już wtedy należy pamiętać o dokumentach, które będziecie musieli przedstawić ustalając datę ślubu – dokładniej chodzi o akty chrztu z informacją o bierzmowaniu i ważne dowody osobiste. Na tym etapie warto też dowiedzieć się kiedy odbywają się nauki przedmałżeńskie, które są niezbędnym elementem do zawarcia ślubu.
Następną instytucją, którą będziecie musieli odwiedzić to Urząd Stanu Cywilnego. Ta wizyta powinna odbyć się nie później niż 3 miesiące przed waszym ślubem. Tutaj potrzebne wam będą ważne dowody osobiste idowód zrealizowanej opłaty skarbowej (pamiętajcie o tym, że opłatę musicie zrealizować w mieście w którym wasz ślub się odbędzie).
Po wizycie w USC i otrzymaniu zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia przez was ślubu, czeka was kolejna wizyta w kancelarii parafialnej. Druga wizyta w biurze parafialnym zwykle odbywa się kilka tygodni przed ceremonią. Na tę wizytę zabierzcie ze sobą:
wspomniane wyżej zaświadczenie z USC,
zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i kursu w poradni życia rodzinnego,
potwierdzenie odczytania zapowiedzi (jeśli pochodzicie z różnych parafii),
zgody proboszczów (tzw. „licencje”), jeśli ślub odbywa się w parafii do której oboje nie należycie.
Po opisanych powyżej etapach, czeka was jeszcze jedna ostatnia wizyta w biurze parafialnym, którą odbędziecie w dniu waszej ceremonii. Wtedy dostarczycie księdzu zaświadczenia o spowiedzi przedmałżeńskiej. Przy okazji całego procesu uzgadniania formalności, warto pamiętać o zakupie obrączek, które są bardzo ważnym elementem uroczystości zaślubin. W kwestii wyboru obrączek ślubnych polecamy ofertę firmy Auroria i zachęcamy do zapoznania się z artykułem o tym jak wybrać obrączki.